סדנאות

סדנאות לצוות פסיכו-גריאטרי: פגיעות מוחיות - הגיל השלישי

הלן מפרט הסדנא המוצעת:
 1. מטרה: היכרות עם הפרעות נוירולוגיות ופסיכיאטריות בגיל השלישי. באופן ספציפי, נעסוק במחלות ממשפחת הדמנציה (בדגש על אלצהיימר) ובהפרעות רגשיות בגיל השלישי (בדגש על דיכאון וחרדה). המשתתפים ילמדו להכיר את המאפיינים של מחלות אלו (כגון, תהליך התקדמות המחלה, בעיות בחשיבה ושינויים רגשיים/התנהגותיים). יתוארו נקודות הדמיון והשוני בין ההפרעות השונות.

   

 2. אוכלוסיית יעד: עובדי רפואה, סיעוד ומנהלה אשר נמצאים במגע עם אוכלוסיה פסיכוגריאטרית (בהתאם להחלטת ההנהלה).

   

 3. מבנה ואורך: הסדנא תימשך חמישה מפגשים, כאשר כל מפגש יכלול שלושה מרכיבים- (א) הקדמה תיאורטית בהתבסס על ספרות מדעית עדכנית. (ב) תיאורי מקרים אשר ממחישים את הנושא התיאורטי, מדגימים בעיות נפוצות ודרכי התמודדות עימן. (ג) דיון וזמן לשאלות בנושאים הרלוונטיים להרצאה.

   

 4. פירוט המפגשים:
  • מפגש ראשון (מבוא לדמנציה ומחלת אלצהיימר): הצגת ליקויי החשיבה שמאפיינים את מחלת האלצהיימר ודרכי ביטויים בחיי היום יום (לדוגמא, הקשר בין ליקויי זיכרון ומחשבות שווא פרנואידיות וחזרה חוזרת ונשנית על שאלות).
  • מפגש שני (הפרעות מצב-רוח וחרדה בדמנציה): יוצג הספקטרום של הפרעות אלו החל מחרדה קלה על רקע ירידה ביכולות חשיבה או קשיי הסתגלות וכלה בדיכאון מאז'ורי. יודגמו דרכי אבחון והתמודדות עם קשיים אלו, תוך דגש על אבחנה בין דיכאון מאז'ורי ודמנציה (מושג הפסאדו-דמנציה).
  • מפגש שלישי (הפרעות רגשיות והתנהגותיות חמורות בדמנציה): מפגש זה יוקדש להפרעות הקשות והמורכבות יותר עימם מתמודד הצוות. קשיים אלו כוללים מחשבות-שווא, הזיות, מצבי דליריום וכו'.
  • מפגש רביעי (ליקויים "פרונטאליים" בדמנציות, בדגש על הדמנציה הפרונטו-טמפוראלית): יודגמו קשיים בויסות-רגשי (התפרצויות, חוסר עכבות וכו'), בעיות בתפקודים ניהוליים וחוסר מודעות. יוצעו דרכים להתמודדות עימם. ה. מפגש חמישי (סוגיות בהתמודדות עם בני-משפחה): המפגש יהיה מחולק לשני חלקים. בחלק הראשון יוצגו הקשיים שעימם מתמודדים בני-המשפחה לאורך שלבי המחלה וביטויים ביחסים עם הצוות. בחלק השני של המפגש יוצגו כלים מעשיים בהם הצוות יכול להיעזר במפגש עם בני-המשפחה (לדוגמא, שאלות חוזרות, ייאוש, כעס על אנשי-צוות וכו').
 5. אורך המפגשים: שעה וחצי (עם הפסקה קצרה באמצע המפגשים).

   

 6. מפגשי המשך: לאחר תום הסדנא יתאפשר לקיים מפגשי ייעוץ ושיתוף דו-חודשיים עם הצוות, בעלות שתידון בנפרד. 
% 0 ממחלימי קורונה

דיווחו על הפרעת שינה

% 0 ממחלימי קורונה

דיווחו על תסמינים דיכאוניים

% 0 ממחלימי קורונה

דיווחו על תסמיני חרדה