טיוטות לאלמנטור

שאלות ותשובות על אבחון נוירופסיכולוגי

יש להביא לפגישת האבחון תעודת-זהות ומסמכים רפואיים רלבנטיים (בעיקר- סיכומי אשפוז, חוות-דעת רפואיות, סיכומים נוירולוגים/פסיכיאטריים ואבחונים קודמים). מכיוון שפגישות האבחון נמשכות מספר שעות, מומלץ להביא שתייה קלה וכריך. בכל מקרה, בקרבת מקום למכון ישנה מכולת ובמכון עצמו יש מים ושתייה חמה.

 

האבחון מבוצע על-ידי נוירופסיכולוג, פסיכולוג בעל ידע מעמיק בהפרעות נוירולוגיות והשפעתן על תפקודי חשיבה, תפקודים רגשיים והתנהגות. הכשרתו של הנוירופסיכולוג כוללת תואר שני (.M.A) לכל הפחות בפסיכולוגיה ותהליך התמחות שאורך מספר שנים באבחון וטיפול באנשים עם הפרעות נוירולוגיות. המאבחן הראשי נעזר לעיתים בעוזר המאומן בהעברה וציינון של מבחנים נוירופסיכולוגיים. לעוזרים יש לרוב תואר ראשון (.B.A) ולעיתים גם תואר שני (.M.A) בפסיכולוגיה, לצד ניסיון רב בהעברת מבחנים נוירופסיכולוגיים.

האבחון כולל מטלות נייר ועיפרון ומטלות ממוחשבות אשר בוחנות לרוב יכולות שונות- תפיסה, קשב/ריכוז, זיכרון (מילולי וחזותי/צורני), מבחני חשיבה גבוהה ופתרון בעיות (כגון יכולת תכנון וארגון, בקרה וכו'). מבחנים ספציפיים נוספים מועברים בהתאם לפרופיל הייחודי של כל מאובחן או מאובחנת. בהתאם לצורך, מועברים שאלונים ומטלות לבחינת התפקוד הרגשי.

האבחון כולל את השלבים הבאים:
  1. ראיון מקיף לצורך היכרות, איסוף מידע (התפתחותי, רפואי וכו') והבנת התלונות המרכזיות של האדם. לעיתים מרואיינים בני-משפחה או גורמים רלוונטיים אחרים (כגון, מטפלים).
  2. העברה וציינון של מטלות אשר מטרתם לבחון היבטים שונים של חשיבה, רגש והתנהגות.
  3. כתיבה של דו"ח מפורט אשר מתעד את נקודות החוזק, חולשה ואתגרים מרכזיים בדרך להסתגלות ותפקוד. בנוסף, כולל הדו"ח דיאגנוזה והמלצות מפורטות לשיפור התפקוד.
  4. פגישת משוב לצורך העברת עיקרי הדו"ח, מענה על שאלות וקביעת מסלול טיפולי, לפי הצורך.

האבחון כולל ראיון (בהתאם לצורך, הראיון יכול להתבצע עם קרוב משפחה של המאובחן/ת) והעברה של מטלות אשר מטרתם לבחון היבטים שונים של חשיבה, רגש והתנהגות. אורך האבחון הנוירופסיכולוגי משתנה בהתאם לצרכים של האדם המאובחן. משך האבחון עשוי להסתכם בפגישה אחת או לחלופין להתפרש על-פני מספר פגישות (בין שלוש ל-14 שעות). לאחר סיום האבחון תקבע פגישת משוב לצורך העברת עיקרי הדו"ח, מענה על שאלות וקביעת מסלול טיפולי, לפי הצורך

במסגרת המכון הנוירופסיכולוגי נערכים אבחונים לבוגרים (גיל 18 ומעלה). האבחון מתבצע כאשר יש צורך בהערכה מקיפה של יכולות חשיבה. מקור אפשרי לקשיים עלול להיות הפרעת קשב בבוגרים, פגיעת-ראש טראומטית, אירוע-מוחי (שבץ), מחלה ניוונית (כגון, מחלת אלצהיימר), או כל הפרעה נוירולוגית/פסיכיאטרית אחרת.
 

מכיוון שפגישות האבחון נמשכות מספר שעות רצוי להגיע לפגישות רעננים ולפנות לפחות שלוש שעות לצורך הפגישה. על-מנת לקבל הערכה מהימנה ותקפה של היכולות של המאובחן/ת חשוב להשקיע מאמץ מרבי בביצוע המטלות. לפיכך, יש ליידע את המאבחן על התעייפות או גורם אחר שיכול להשפיע על התפקוד (כגון, כאב-ראש).

 

האבחון מועבר על-ידי נוירופסיכולוג, פסיכולוג בעל ידע מעמיק בהפרעות נוירולוגיות והשפעתן על תפקודי חשיבה, רגש והתנהגות. הכשרתו כוללת לפחות תואר שני (M.A.) בפסיכולוגיה ותהליך התמחות שאורך מספר שנים. המאבחן הראשי נעזר לעיתים בעוזר המאומן בהעברה של מבחנים נוירופסיכולוגיים.

 

בסוף האבחון נכתב דו"ח מפורט על יכולות החשיבה של המאובחן/ת, תוך התייחסות לחלקים רגשיים ואישיותיים וקביעת אבחנה. בפגישת משוב מועברים עיקרי הדוח ונקבעים, במידת הצורך, יעדים טיפוליים. המלצות להמשך טיפול במסגרת המכון או מחוצה לו יינתנו, בהתאם לצורך.

 
מחיר האבחון הנוירופסיכולוגי משתנה ונקבע לפי צורכי האבחון הספציפי. התעריף נקבע בהתאם למורכבות האבחון, מספר הפגישות ומשכן. ניתן לקיים פגישת ייעוץ מקדימה (מחירה ינוכה ממחיר האבחון, במידה ויוחלט להמשיך לאבחון במסגרת המכון).
 
אבחון
טיפול

אלעד אומר

נוירופסיכולוג, פסיכולוג שיקומי מומחה

ליאור גולן

נוירופסיכולוג, פסיכולוג שיקומי מתמחה

Client Photo
K. K. Dokania WordPress Dev.

A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic .

Client Photo
Amelia Ava WordPress Dev.

A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic .

Client Photo
Lucy Evelyn WordPress Dev.

A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic .

דילוג לתוכן