ירידה קוגניטיבית מסיבה שטרם הובהרה

למה שתהיה ירידה קוגניטיבית?

ישנן הפרעות נוירולוגיות רבות, מולדות או נרכשות, בהם הליקוי המוחי יוביל לשינוי בתפקוד קוגניטיבי ו/או רגשי-התנהגותי

מבין ההפרעות הנפוצות נכללות מחלת האפילפסיה ("מחלת הנפילה"), טרשת נפוצה, מחלות זיהומיות (דלקת קרום המוח, הרפס אנצפליטיס), הפרעת כאב עוד. כל אחת מן מהן מערבת ליקוי עצבי מסוים שעלול להיות בעל השפעה נרחבת על אורח חייו של האדם, ולכלול פגיעה ביכולות מוטוריות, חשיבה ומאפיינים רגשיים. 

במקביל, ייתכנו השלכות בהיבטים נוספים של החיים כגון קשיים ביחסים זוגיים, יחסים משפחתיים ותפקודים תעסוקתיים. למשל, אדם הסובל מהתקפים אפילפטיים חווה לעיתים קשיים בזיכרון וביכולות התארגנות המשפיעים על תפקודים יומיומיים, ועקב כך הוא עלול להיקלע למצוקה נפשית.

ירידה קוגניטיבית בהכרח מעידה על בעיה נוירולוגית?

לא.

אנחנו יודעים שגורמים רבים כגון מצב רגשי משפיעים על יכולות חשיבה, בדגש על יכולות הקשב. כך, אם המאובחן מודאג וחרד ממצב מסוים בחייו, מצב רגשי זה ישפיע על יכולות קליטת המידע שלו. כך, ציונים נמוכים לא בהכרח יעידו על פגיעה נוירולוגית. 

באבחון, נבחנים גם אלמנטים רגשיים המשפיעים על תפקודי חשיבה.  

איך אתם יודעים האם יש בעיה נוירולוגית או לא?

אבחון נוירופסיכולוגי הינו דרך יעילה ומקיפה לבדיקת התפקודי המוחי תוך מענה לשאלות רפואיות ממגוון תחומים (נוירולוגיות, פסיכיאטריות/רגשיות ועוד). המבחנים שמבצועים מייצגים תפקודים של רשתות עצביות במח, כל אחת אחראית וקשורה לתפקוד מסוים.  

הביצועים של המאובחן במבחנים השונים משווים למצופה מבני גילו וביחס ליכולות המצופות מהמאובחן – מה שמאפשר אינדיקציה טובה לפגיעה אפשרית בתפקוד. מאובחן שזכר 2 מילים מתוך רשימה כשהמצופה מבני גילו הוא 7 מילים, הדבר יכול להעיד על ליקויים ברשתות עצביות במח האחראיות על קידוד, הטמעה או שליפה מידע. דרך סדרת מבחנים הבוחנת רשתות מוחיות שונות, נבחנות כל האפשריות עד לתוצר סופי בו ניתן לשער אילו רשתות תקינות, ואילו לקויות.   

פעמים רבות, שילוב של דיווחי הנבדק יחד עם ביצועיו המבחנים הנוירופסיכולוגיים יקדים גילוי של השינויים המבניים המתרחשים במח וכך מהווה כלי עזר בקבלת החלטות.

מתי לפנות לאבחון?

התשובה הפשוטה – כשיש תחושה שהשינוי הקוגניטיבי, הרגשי או ההתנהגותי מפריע לתפקוד היומיומי. 

כשיש תחושה שהדבר מתרחש – ניתן לפנות אלינו להתייעצות דרך צור קשר. לעיתים תחושה ש"משהו לא בסדר, אך יש חוסר בהירות בנוגע למצב או היכן בכלל מתחילים בירור מוביל לחוסר אונים שהוא בעצמו גורר שינוי רגשי המשפיע בעקיפין לרעה על מצב קוגניטיבי, במעגל אכזרי. 

באבחון, נוכל לנסות להבהיר את המצב ולתת כיוון להיכן יש להתחיל. 

% 0

מאבחוני המכון הם עבור ביהמ"ש

כ- 0

תפקודי חשיבה שונים נבחנים באבחון ביהמ"ש

0 שעות

עורך בממוצע אבחון עבור ביהמ"ש

מוזמנים לשאול ולהתייעץ איתנו על אבחון במגוון דרכים: