הפרעת קשב במבוגרים (ADHD)

מהי הפרעת קשב

הפרעת קשב, הידועה גם כ-Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ר"ת: ADHD), הינה הפרעה נפוצה בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים. היא מתבטאת במגוון רחב של סימפטומים בעלי השפעה על התפקוד היומיומי. אנשים עם הפרעת קשב יתקשו, לעיתים קרובות, להתרכז בפעילות מסוימת ולהתמיד בה (לדוגמה, קריאה בספר, צפייה בסרט, או שיחה עם אדם אחר), עלולים להיות מוסחים בקלות ע"י גירויים חיצוניים, לאבד את חוט המחשבה וכתוצאה מכך לבצע טעויות.

השלכות של הפרעת קשב

הפרעת הקשב קשורה עם קשיי חשיבה נוספים וגם עם קשיים רגשיים-התנהגותיים. אנשים עם הפרעת קשב מתלוננים, לעיתים קרובות, על בעיות בזיכרון או בהבנת הנקרא, שמקורן העיקרי הוא קשבי. לדוגמה, אדם שמתקשה להיות קשוב בעת קריאת ספר, יתקשה לזכור את מה שקרא מאוחר יותר. אנשים הסובלים מהפרעת קשב מדווחים, לעיתים קרובות, על חוסר-נוחות, אי-שקט, קושי לעמוד בלחצים ואפילו על תגובות התנהגותיות אימפולסיביות. אלו עשויים להוביל לתחושת תסכול ולפגיעה בערך העצמי.

מתי לפנות לאבחון

הפרעת קשב עלולה ליצור קושי בתחומי חיים רבים. מומלץ לפנות לאבחון כאשר ישנן עדויות לפגיעה בהישגים לימודיים, בעיות ביחסים בינאישיים, בזוגיות או כשמופיעים קשיים בתחום התעסוקה.

מהו אבחון להפרעת קשב

האבחון ממפה תפקודי חשיבה בדגש על תפקודי הקשב והריכוז השונים והינו בעל ערך רב להתמודדות עם הקשיים הנחווים. האבחון נערך במתכונת פרטנית ומשכו כמה שעות. המאבחן הינו נוירופסיכולוג בעל הכשרה מיוחדת לנושא.

כיצד מטפלים בהפרעת קשב

טיפול יעיל בהפרעת קשב צריך לתת מענה להיבטים הנוירולוגיים, הקוגניטיביים וההתנהגותיים של ההפרעה. לפיכך, מומלץ להיות במעקב רפואי אצל פסיכיאטר ולשקול נטילת תרופות מתאימות (לדוגמה, ריטאלין). בנוסף, מומלץ לשקול טיפול קוגניטיבי לצורך אימון תפקודי הקשב והחשיבה והקניית מיומנויות חשיבה מפצות. במקרים בהם מופיעים ביטויים התנהגותיים-רגשיים הקשורים עם הפרעת הקשב, מומלץ לשקול התערבות פסיכולוגית אצל נוירופסיכולוג. בחירת סוג הטיפול מותאמת לאדם עצמו ולסוג הקשיים מהם הוא סובל. לעיתים רצוי שילוב של כמה סוגי טיפול על מנת לגרום להטבה מירבית במצבו של האדם.

% 0

ממקרי הטראומה כוללים פגיעת ראש

0 איש

זקוקים לאבחון, אך אינם מאובחנים, כל שנה

0 איש

לוקים בשבץ או אירוע מוחי חולף בשנה. נזק קוגניטיבי תועד בכ-22% מהמקרים

דילוג לתוכן