הפרעות ניווניות (דמנציות)

מהי דמנציה?

דמנציה (הפרעות ניווניות) הנה משפחה של מחלות נוירולוגיות אשר מתאפיינות בתמותה של תאי-העצב במוח. התוצאה הנה התדרדרות הדרגתית ומתמשכת בתפקודים השונים אשר נשלטים על-ידי המוח. ההבדל המרכזי בין הדמנציות השונות הנו במוקד הראשוני שבו מתחילה תמותת תאי-העצב (וכתוצאה מכך לשוני בסימפטומים הראשוניים של המחלות). בשלבים מתקדמים של המחלה, הדמנציות כולן מתבטאות בצורה דומה, בפגיעה תפקודית נרחבת.


מהי מחלת האלצהיימר?

מחלת האלצהיימר הנה הנפוצה והמוכרת מבין הדמנציות. הסימפטום הראשוני והבולט של המחלה הנו ירידה משמעותית ביכולות הזיכרון של האדם, מעבר לשינויים טבעיים המתרחשים עם הגיל. הפגיעה בזיכרון יכולה להתבטא בדרכים שונות ובשלבים מתקדמים אף לסכן את האדם (לדוגמא, איבוד דרכים או שכחה של גז דולק). סימפטומים נוספים בשלב הראשוני של המחלה כוללים בעיות בשליפת מילים, ירידה משמעותית ביכולת הריכוז ושינויים בהתנהגות.


אבחון וטיפול בדמנציה

ישנה חשיבות רבה בזיהוי מוקדם ככל האפשר של הדמנציה. לעיתים הדבר מצריך אבחנה מבדלת בין הדמנציה ובין אפשרות למחלה אחרת עם סימפטומים דומים (כגון, בעיות הורמונאליות, דיכאון וכו'). בשלב זה מומלץ לפנות לאדם הבקיא בתחום הפסיכוגריאטריה, כגון רופא/ה פסיכוגריאטרי או נוירופסיכולוג בעל ניסיון בתחום הדמנציה. לאחר השגת אבחנה מומלץ להתחיל טיפול מסודר אצל רופא מומחה אשר ישקול מתן טיפול תרופתי. במקביל, מומלץ שקרובי-המשפחה ובפרט בן/בת-הזוג יקבלו ליווי ותמיכה על-ידי נוירופסיכולוג.


קבלת מידע נוסף: ארגון עמד"א
כתיבת תגובה