אירוע מוחי

מהו אירוע מוחי

אירוע מוחי (שבץ) הינו הפרעה בזרימת הדם למוח אשר עלולה להביא לפגיעה נוירולוגית, פגיעה ברקמת המוח. אירוע מוחי יכול להתרחש בשני אופנים עיקריים: דימום מתוך כלי-דם ("דימום"), או חסימה של כלי-דם ("אוטם"). התוצאה היא שתאי עצב נותרים ללא אספקת חמצן ומתים.

מהן השפעות אירוע מוחי​

אירוע מוחי יכול לגרום למגוון ליקויים 

מוטוריקהשיתוק (פלגיה) ו/או חולשה (פרזיס) נפוצים לאחר אירוע מוחי.
חישה: בהתאם לאזור המוחי שנפגע עלולות להיגרם פגיעות בחושים (כגון, ראייה, שמיעה, מימוש).
חשיבה (קוגניציה): לאירוע המוחי עלולות להיות השפעות על יכולות חשיבה (למשל, קשיים בריכוז, זיכרון, שפה וכדומה).
רגש והתנהגות: שינויים במצב-רוח ובהתנהגות עלולים להיגרם כתוצאה ישירה של הפגיעה המוחית או כתגובה למצב החדש.

שלבי החלמה- ראשוני​

מיד לאחר האירוע המוחי יטופל האדם על-ידי צוות רפואי אשר יזהה את מהות הבעיה הנוירולוגית וייתן לה מענה רפואי, במידת האפשר. לאחר התייצבות המצב הרפואי מתחיל שלב השיקום. במידה והפגיעה הנוירולוגית משמעותית האדם יכנס למסגרת אשפוז שיקומי, בה יטופל על-ידי צוות אינטגרטיבי. במסגרת זו יקבל טיפולים שונים, כגון פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, ליווי נוירופסיכולוגי וכו'. ככל שהפגיעה חמורה יותר, כך הקשיים שיופיעו בעקבותיה יהיו משמעותיים יותר ומשך השיקום ארוך יותר.

שלבי החלמה - שניוני

לאחר השחרור מבית-החולים מתחילה ההסתגלות למצב החדש, לקראת חזרה לשגרה, במידת האפשר. בתקופה זו מתבלטים הקשיים השונים של האדם ובפרט קשיים בחשיבה וקשיים רגשיים-התנהגותיים. לדוגמא, קושי בקריאת ספרים עקב בעיות ריכוז והתעייפות מהירה או דיכאון כתוצאה מהמגבלות השונות שחווה האדם. מומלץ בשלב זה לבצע אבחון נוירופסיכולוגי על-מנת לקבל תמונה מלאה לגבי מצבו הנוכחי של האדם לאחר האירוע המוחי. כמו-כן, בטיפול פסיכולוגי יכול האדם למצוא דרכים להתמודד עם המצב החדש, לפצות על קשיים בחשיבה ולשפר את איכות חייו. הטיפול יכול גם לשמש לצורך תמיכה וייעוץ לבני-המשפחה של האדם הפגוע.
נגן וידאו
% 0

מאבחוני המכון הם עבור ביהמ"ש

כ- 0

תפקודי חשיבה שונים נבחנים באבחון ביהמ"ש

0 שעות

עורך בממוצע אבחון עבור ביהמ"ש

מוזמנים לשאול ולהתייעץ איתנו על אבחון במגוון דרכים: