מהו אבחון נוירופסיכולוגי

אבחון נוירופסיכולוגי נועד לשרת אנשים עם נזק מוחי כתוצאה ממחלה, פגיעת ראש או הפרעה התפתחותית. 

אבחון נוירופסיכולוגי מיועד לתת הערכה של יכולות חשיבה (כגון, ריכוז וזיכרון), תפקודים רגשיים ובעיות התנהגותיות. האבחון נועד לאנשים הסובלים מהפרעות נוירולוגיות או פסיכיאטריות. האבחון גם מתאים לאנשים שמזהים קשיים בחיי היום-יום ומעוניינים לבחון אותם באופן מקיף יותר.

האבחונים במסגרת המכון הנוירופסיכולוגי מיועדים לאנשים מעל גיל 18.

 

האבחון נועד לאנשים הסובלים מהפרעות נוירולוגיות או פסיכיאטריות. האבחון גם מתאים לאנשים שמזהים קשיים בחיי היום-יום ומעוניינים לבחון אותם באופן מקיף יותר.

באמצעות ראיון קליני ארוך ומבחנים מגוונים, האבחון ממפה את הפרופיל הקוגניטיבי (יכולות קשב, זיכרון, חשיבה גבוהה וכו') והרגשי-התנהגותי של המאובחן (חרדה, דיכאון, אימפולסיביות וכו'). בסוף התהליך נכתב דו"ח שמפרט את נקודות החוזק והחולשה בתפקודי החשיבה והתפקוד הרגשי-התנהגותי, לליקויים נקבעת חומרה ולבסוף אבחנה והמלצות להמשך טיפול. כל אלו נמסרים דרך פגישת משוב בה ד"ר בראב מעביר את עיקרי הדו"ח ונקבעים, במידת הצורך, יעדים טיפוליים.

האבחון משמש כבסיס לקבלת טיפול פסיכולוגי או טיפול אחר (כגון, טיפול תרופתי). הוא מזהה יכולות וקשיים כדי לכוון את הטיפול באדם. לדוגמא, פעמים רבות האדם מתלונן על קשיי זיכרון, כשבפועל מדובר בקשיי קשב להם נדרש אופי טיפולי אחר (למשל, חיזוק אסטרטגיות למידה). כמו-כן, האבחון משמש ככלי שנועד לשפר את אבחנה במקרים בהם קיים חוסר בהירות לגבי המקור לליקויים. למשל, האם הירידה הקוגניטיבית אופיינית לגיל או שמא מדובר בהפרעה נוירולוגית. האבחון יכו לסייע ולהבהיר האם המקור לליקויים הנו נוירולוגי, רגשי או שילוב של השניים.
 
בסוף האבחון נכתב דו"ח מפורט על יכולות החשיבה של המאובחן/ת, תוך התייחסות לחלקים רגשיים ואישיותיים וקביעת אבחנה. בפגישת משוב מועברים עיקרי הדוח ונקבעים, במידת הצורך, יעדים טיפוליים. המלצות להמשך טיפול במסגרת המכון או מחוצה לו יינתנו, בהתאם לצורך.
 

סוגי אבחונים במכון

אבחון נוירופסיכולוגי בבתי משפט
אבחונים לביטוח לאומי
כשירות נהיגה
אבחון לגיל השלישי
פגיעת ראש טראומתית
הפרעות פסיכיאטריות

האם יש הבדל בין אבחון למבוגרים וילדים/נוער?

בקצרה, כן.
אבחון נוירופסיכולוגי נדרש לעיתים עבור אוכלוסיות גיל שונות, ביניהן ילדים, בני נוער ומבוגרים. לאור העובדה שיכולות החשיבה מתפתחות בהתאם לגיל הכרונולוגי של האדם, יש להתאים את סוג האבחון לגיל המאובחן/ת. משמעות הדבר היא שאבחון הנערך לילד מצריך שימוש בכלים השונים מאלו הנדרשים לאבחון מבוגר. בנוסף, ביצועי הילד חייבים להיות משווים לבני גילו ולא לקבוצות השוואה המבוססות על בוגרים. לאור זאת, פותחו מבחנים סטנדרטיים המותאמים במיוחד לגילאים הצעירים. השימוש במבחנים אלה מאפשר בחינה מהימנה ותקפה של יכולות חשיבה ותפקודים רגשיים המתאימים לאוכלוסיית גיל זו.

מהי הכשרת המאבחן

האבחון מבוצע על-ידי נוירופסיכולוג, פסיכולוג בעל ידע מעמיק בהפרעות נוירולוגיות והשפעתן על תפקודי חשיבה, תפקודים רגשיים והתנהגות. הכשרתו של הנוירופסיכולוג כוללת תואר שני (.M.A) לכל הפחות בפסיכולוגיה ותהליך התמחות שאורך מספר שנים באבחון וטיפול באנשים עם הפרעות נוירולוגיות. המאבחן הראשי נעזר לעיתים בעוזר המאומן בהעברה וציינון של מבחנים נוירופסיכולוגיים. לעוזרים יש לרוב תואר ראשון (.B.A) ולעיתים גם תואר שני (.M.A) בפסיכולוגיה, לצד ניסיון רב בהעברת מבחנים נוירופסיכולוגיים.

השלבים בתהליך האבחון הנוירופסיכולוגי

האבחון

האבחון כולל את השלבים הבאים:
  1. ראיון מקיף לצורך היכרות, איסוף מידע (התפתחותי, רפואי וכו') והבנת התלונות המרכזיות של האדם. לעיתים מרואיינים בני-משפחה או גורמים רלוונטיים אחרים (כגון, מטפלים).
  2. העברה וציינון של מטלות אשר מטרתם לבחון היבטים שונים של חשיבה, רגש והתנהגות.
  3. כתיבה של דו"ח מפורט אשר מתעד את נקודות החוזק, חולשה ואתגרים מרכזיים בדרך להסתגלות ותפקוד. בנוסף, כולל הדו"ח דיאגנוזה והמלצות מפורטות לשיפור התפקוד.
  4. פגישת משוב לצורך העברת עיקרי הדו"ח, מענה על שאלות וקביעת מסלול טיפולי, לפי הצורך.

האבחון כולל ראיון (בהתאם לצורך, הראיון יכול להתבצע עם קרוב משפחה של המאובחן/ת) והעברה של מטלות אשר מטרתם לבחון היבטים שונים של חשיבה, רגש והתנהגות. אורך האבחון הנוירופסיכולוגי משתנה בהתאם לצרכים של האדם המאובחן. משך האבחון עשוי להסתכם בפגישה אחת או לחלופין להתפרש על-פני מספר פגישות (בין שלוש ל-14 שעות). לאחר סיום האבחון תקבע פגישת משוב לצורך העברת עיקרי הדו"ח, מענה על שאלות וקביעת מסלול טיפולי, לפי הצורך.

כלי אבחון

האבחון כולל מטלות נייר ועיפרון ומטלות ממוחשבות אשר בוחנות לרוב יכולות שונות- תפיסה, קשב/ריכוז, זיכרון (מילולי וחזותי/צורני), מבחני חשיבה גבוהה ופתרון בעיות (כגון יכולת תכנון וארגון, בקרה וכו'). מבחנים ספציפיים נוספים מועברים בהתאם לפרופיל הייחודי של כל מאובחן או מאובחנת. בהתאם לצורך, מועברים שאלונים ומטלות לבחינת התפקוד הרגשי.

למי מיועד האבחון הנוירופסיכולוגי?

במסגרת המכון הנוירופסיכולוגי נערכים אבחונים לבוגרים (גיל 18 ומעלה). האבחון מתבצע כאשר יש צורך בהערכה מקיפה של יכולות חשיבה. מקור אפשרי לקשיים עלול להיות הפרעת קשב בבוגרים, פגיעת-ראש טראומטית, אירוע-מוחי (שבץ), מחלה ניוונית (כגון, מחלת אלצהיימר), או כל הפרעה נוירולוגית/פסיכיאטרית אחרת.

מבנה הטיפול

הטיפול מתקיים במתכונת שבועית, כלומר פגישה אחת בשבוע, כאשר כל פגישה אורכת כ-50 דקות.
 
מספר הפגישות הטיפוליות משתנה מאדם לאדם ותלוי במידה רבה בקשייו. כך למשל, הטיפול הקוגניטיבי הינו קצר-מועד ומשכו לא צפוי לעלות על כ-20 פגישות. לעומת זאת, ישנם טיפולים אחרים שמשכם ארוך יותר (לדוגמא, בעת ליווי בן-משפחה של אדם החולה במחלת האלצהיימר). נושא זה נדון ומוערך ביחד עם המטופל במהלך הפגישות הראשונות
 
הטיפול הפסיכולוגי נערך במתכונת פרטנית שבו המטפל פוגש את המטופל, כלומר פגישה אישית עם פסיכולוג. מעבר לכך, בהתאם לצורך ניתן לקיים פגישות אשר משלבות טיפול זוגי/משפחתי. כמו כן, ישנם טיפולים הנעשים במסגרת קבוצתית (טיפול קוגניטיבי קבוצתי) לאחר שנבחנת התאמתו של האדם לטיפול מסוג זה.

האם עליי להביא דברים כלשהם בבואי לאבחון?

יש להביא לפגישת האבחון תעודת-זהות ומסמכים רפואיים רלבנטיים (בעיקר- סיכומי אשפוז, חוות-דעת רפואיות, סיכומים נוירולוגים/פסיכיאטריים ואבחונים קודמים). מכיוון שפגישות האבחון נמשכות מספר שעות, מומלץ להביא שתייה קלה וכריך. בכל מקרה, בקרבת מקום למכון ישנה מכולת ובמכון עצמו יש מים ושתייה חמה.

דברים נוספים שיש לדעת לפני הגעה לפגישות האבחון

מכיוון שפגישות האבחון נמשכות מספר שעות רצוי להגיע לפגישות רעננים ולפנות לפחות שלוש שעות לצורך הפגישה. על-מנת לקבל הערכה מהימנה ותקפה של היכולות של המאובחן/ת חשוב להשקיע מאמץ מרבי בביצוע המטלות. לפיכך, יש ליידע את המאבחן על התעייפות או גורם אחר שיכול להשפיע על התפקוד (כגון, כאב-ראש).

על-ידי מי מועבר האבחון?

האבחון מועבר על-ידי נוירופסיכולוג, פסיכולוג בעל ידע מעמיק בהפרעות נוירולוגיות והשפעתן על תפקודי חשיבה, רגש והתנהגות. הכשרתו כוללת לפחות תואר שני (M.A.) בפסיכולוגיה ותהליך התמחות שאורך מספר שנים. המאבחן הראשי נעזר לעיתים בעוזר המאומן בהעברה של מבחנים נוירופסיכולוגיים.

עלות האבחון

מחיר האבחון הנוירופסיכולוגי משתנה ונקבע לפי צורכי האבחון הספציפי. התעריף נקבע בהתאם למורכבות האבחון, מספר הפגישות ומשכן. ניתן לקיים פגישת ייעוץ מקדימה (מחירה ינוכה ממחיר האבחון, במידה ויוחלט להמשיך לאבחון במסגרת המכון).
0 תפקודי חשיבה

נבדקים בדו"ח נוירופסיכולוגי ממוצע

0 תחומי זיכרון

נבדקים באבחון ממוצע

0 תחומי קשב

נבדקים באבחון ממוצע

דילוג לתוכן