אבחון נוירופסיכולוגי

מהו אבחון נוירופסיכולוגי

אבחון נוירופסיכולוגי נועד עבור אנשים עם פגיעה מוחית כתוצאה מהפרעה נוירולוגית ו/או פסיכיאטרית (כגון, פגיעת ראש טראומתית), מצב רפואי (כגון דום נשימה בשינה וסוכרת), או הפרעה התפתחותית (כגון מוגבלות שכלית התפתחותית והפרעת קשב). 

האבחון מסייע באיתור בעיות נוירולוגיות שלהן ביטוי התנהגותי ובזיהוי קשיים שטרם אובחנו באופן רשמי וזאת במצבים בהם האדם או בני משפחתו מזהים שינוי בתפקוד. למשל, שכחת שמות עלולה לנבוע מפגיעה נוירולוגית במח, והיא גם תתבטא בירידה מבחני הזיכרון המועברים באבחון.

האבחון ממפה באופן מעמיק יכולות חשיבה (כגון, קשב וזיכרון) ותפקודים רגשיים-התנהגותיים (חרדה, דיכאון, התפרצויות זעם) תוך מתן דו"ח מקיף המפרט את נקודות החוזק והחולשה בתפקודים אלו, מתן אבחנה והמלצות ליעדים טיפוליים. 

מהן מטרות האבחון הנוירופסיכולוגי ומה ניתן להשיג דרכו

לאבחון מטרות רבות, ובניהם:

1. מתן אבחנה וסיוע בהבנת מקור הליקוי. למשל, האם הירידה הקוגניטיבית אופיינית לגיל או שמא מדובר בהפרעה נוירולוגית וקביעת תכנון טיפול ושיקום.

2. אבחנה מבדלת. לרוב ההפרעות יש פרופיל קוגניטיבי ורגשי ייחודי – הפרופיל כולל דפוס ליקויים ויכולות שמורות. האבחון מתעד את הפרופיל של המאובחן וכך מסייע (א) מתן אבחנה – לאיזו סוג הפרעה פרופיל המאובחן מתאים, במידה וזו קיימת (למשל, דמנציה, דליריום, סכיזופרניה, הפרעת קשב ועוד). (ב) לחדד את מקור הליקוי – נוירולוגי, פסיכיאטרי או שילוב של השנים (ג) מקור הליקוי הקוגניטיבי – אדם יכול להתלונן על קשיי זיכרון, כשבפועל מדובר במוסחות. לממצאים אלו ישנה חשיבות בקביעת התוכנית הטיפולית. למשל, עבודה על קשיי קשב לעומת טיפול בקשיי זיכרון באמצעות הקניית אסטרטגיות למידה.

3. ניבוי יכולות עתידיות. האבחון מנבא תוצאות קליניות עתידיות. כך, האבחון מעריך את הסיכוי להתפרצות מחלה נוירולוגית עתידית ומה המסלול הקוגניטיבי שהאדם עתיד לעבור (למשל, האם הזיכרון עתיד להיפגע עוד יותר)   

נגן וידאו

האם ניתן להסתפק בהדמיה מוחית במקום אבחון?

שינויים תפקודיים בהתנהגות, רגש או חשיבה לא תמיד יתגלו בבדיקות כמו הדמיות CT או MRI שכן אלו הדמיות מבניות, ותפקוד כמו זיכרון תלוי בקישוריות בין אזורים. כך, התסמינים עליהם המשפחה או המאובחן ידווחו לרוב ישמשו כגורם מקדים שיעיד על שינויים מוחיים. האבחון הנוירופסיכולוגי יכול לספק אינדיקציה להתפתחות של מחלה מוחית.