אבחון להפרעות קשב

מהי הפרעת קשב

הפרעת קשב, הידועה גם כ-Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ר"ת: ADHD), הינה הפרעה נפוצה בקרב ילדים, מתבגרים ומבוגרים. היא מתבטאת במגוון רחב של סימפטומים בעלי השפעה על התפקוד היומיומי. אנשים עם הפרעת קשב יתקשו, לעיתים קרובות, להתרכז בפעילות מסוימת ולהתמיד בה (לדוגמה, קריאה בספר, צפייה בסרט, או שיחה עם אדם אחר), עלולים להיות מוסחים בקלות ע"י גירויים חיצוניים, לאבד את חוט המחשבה וכתוצאה מכך לבצע טעויות.

השלכות הפרעת קשב

הפרעת הקשב קשורה לקשיי חשיבה נוספים וגם לקשיים רגשיים-התנהגותיים.
 
אנשים עם הפרעת קשב חווים בעיות בזיכרון או בהבנת הנקרא שמקורן העיקרי להן קשבי. לדוגמה, אדם שמתקשה להיות קשוב בעת קריאת ספר, יתקשה לזכור את מה שקרא מאוחר יותר. אנשים הסובלים מהפרעת קשב מדווחים, לעיתים קרובות, על חוסר-נוחות, אי-שקט, קושי לעמוד בלחצים ואפילו על תגובות התנהגותיות אימפולסיביות. אלו עשויים להוביל לתחושת תסכול ולפגיעה בערך העצמי.

אבחון הפרעת קשב

האבחון ממפה תפקודי חשיבה בדגש על תפקודי הקשב והריכוז השונים והינו בעל ערך רב להתמודדות עם הקשיים הנחווים. האבחון מקיף נערך מספר שעות ומועבר ע"י נוירופסיכולוג בעל הכשרה מיוחדת לנושא.
נגן וידאו

מתי לפנות לאבחון?

הפרעת קשב עלולה ליצור קושי בתחומי חיים רבים. מומלץ לפנות לאבחון כאשר ישנן עדויות לפגיעה בהישגים לימודיים, בעיות ביחסים בינאישיים, בזוגיות או כשמופיעים קשיים בתחום התעסוקה.

מה הטיפול האפשרי

טיפול יעיל בהפרעת קשב יכלול היבטים נוירולוגיים, קוגניטיביים והתנהגותיים. 

מומלץ להיות במעקב רפואי אצל פסיכיאטר ולשקול נטילת תרופות מתאימות (לדוגמה, ריטלין). במקביל, ניתן לבצע טיפול קוגניטיבי לצורך אימון תפקודי הקשב והקניית מיומנויות חשיבה מפצות. במקרים בהם מופיעים ביטויים התנהגותיים-רגשיים הקשורים עם הפרעת הקשב, מומלץ לשקול התערבות פסיכולוגית אצל נוירופסיכולוג.
 
לעיתים רצוי שילוב של כמה סוגי טיפול על מנת לגרום להטבה מירבית במצבו של האדם.
% 0

מאבחוני המכון הם עבור ביהמ"ש

כ- 0

תפקודי חשיבה שונים נבחנים באבחון ביהמ"ש

0 שעות

עורך בממוצע אבחון עבור ביהמ"ש

מוזמנים לשאול ולהתייעץ איתנו על אבחון במגוון דרכים: